ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه

ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه

دیزاین سالن آرایشگاه زنانه یکی از مهم‌ترین فاکتورها در امر جذب مشتری است. نورپردازی، چیدمان داخل سالن و رنگ‌بندی، تنها بخش کوچک از همه نکاتی هست که باید به هنگام دیزاین سالن آرایشگاه زنانه، به آنها توجه کرد. زیبایی چهره، کوتاه کردن مو، کاشت ناخن، کاشت مو و موارد دیگری از این قبیل باعث می‌شود که خانم‌های زیادی به مراکز زیبایی و آرایشی مراجعه بکنند. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی سالن آرایش و چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی رعایت شود، اشاره می‌کنیم:

مهم‌ترین نکاتی که باید در دیزاین سالن آرایشگاه زنانه رعایت شود

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که بانوان به طور مداوم به آن مراجعه می‌کنند، سالن زیبایی است. یکی از فاکتورهای دلنشین بودن یک سالن زیبایی توجه به چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی است. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با ویژگی‌های یک سالن زیبایی خوب از لحاظ طراحی‌اشنا کنیم. قبل از بر شمردن و توضیح این ویژگی‌ها، بهتر است به سراغ واژه‌ای که این روزها در زمینه طراحی به گوش می‌رسد برویم و آن را بررسی کنیم. interior design یا معادل فارسی‌اش طراحی داخلی همان واژه معروف این روزها در بحث‌های طراحی است. البته این مفهوم چند سالی است که در دانشگاه‌های کشور تحت عنوان رشته معماری داخلی تدریس می‌شود. بنابراین طراحی داخلی به معنی اهمیت دادن به چگونگی فضاهای داخلی و کارکرد زیبایی شناسانه آن‌ها است. حال چگونه می‌توان با استفاده از این علم و نکات آن طرحی جذاب برای دکوراسیون سالن زیبایی خود رقم زد؟

1. از مهم‌ترین فاکتورهایی که به هنگام دیزاین سالن آرایشگاه زنانه باید در نظر گرفت، همخوانی محیط داخل سالن، با نوع کاری که در آن مکان صورت می‌گیرد می‌باشد. به عنوان مثال هر چقدر محیط داخل سالن، دارای هرج و مرج شلوغی بیشتری باشد، باعث می‌شود که پرسنل آرایشگاه تمرکز کاری نداشته و کیفیت کار افت پیدا کند که در نهایت منجر به کاهش مراجعه کنندگان به آن مرکز می‌شود.

2. رعایت اصول بهداشتی در استفاده از مواد و مصالح در طراحی سالن یک امر ضروری می‌باشد زیرا سالن آرایشی یکی از مکان‌های حساسی است که با سلامتی بانوان در ارتباط می‌باشد بنابراین باید در انتخاب مواد شیمیایی به کار برده شده در داخل محیط سالن دقت زیادی کرد.

3. یکی دیگر از مواردی که باید در ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه لحاظ بشود نورپردازی مناسب داخل مجموعه می‌باشد. به طوری که علاوه بر زیبایی محیط داخل سالن، کارایی آن مجموعه را نیز حفظ کرده و موجب راحتی پرسنل و کارکنان آن مجموعه بشود. استفاده از نور مخفی در حاشیه سقف سالن یکی از شگردهای رایج در این زمینه می‌باشد. استفاده از نور مخفی علاوه بر زیبایی سالن، فضای کمتری را نیز اشغال می‌کند.

4. بکارگیری ابزار، وسایل و تجهیزات لوکس و مدرن در طراحی سالن آرایشگاه باید یکی از اولویت‌ها باشد. چرا که هرچقدر از وسایل لوکس و به اصطلاح به روز استفاده شود باعث می‌شود طیف زیادی از بانوان که طرفدار مد روز می‌باشند به این سالن‌ها کشیده شود. البته نوع طرح و نقشه نیز یکی از ملاک‌های مهمی است که باید در نظر گرفته شود. استفاده از طرح‌های قدیمی و به اصطلاح از مد افتاده باعث شکست در این حوزه می‌شود. استفاده از طرح‌های فانتزی و انیمیشنی در طراحی داخلی از نمونه مثال‌هایی است که می‌توان در این حوزه به آن‌ها اشاره کرد.

5. علاوه بر طراحی دکوراسیون داخل سالن و نحوه چینش وسایل، نوع پوشش و رنگ لباس پرسنل نیز بسیار مهم می‌باشد. متخصصان علم روانشناسی بر این عقیده هستند که استفاده از البسه مشکی برای پرسنل امری حیاتی می‌باشد زیرا باعث می‌شود تمرکز پرسنل به مشتری بیش از پیش شود.

دسته‌بندی انواع ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد طراحی دکوراسیون دارای اهمیت ویژه‌ای در زمینه جذب مشتری است. به طوری که حتی در اکثر مواقع، مشتری‌ها بخاطر محیط آرام و شیک یک آرایشگاه، جذب آن مجموعه شده و کیفیت کار پرسنل را در نظر نمی‌گیرند. این اتفاق نشان از معجزه دیزاین سالن آرایشگاه است که اغلب بانوان را مات و مبهوت خود می‌کند. حال در ادامه می‌خواهیم به دسته‌بندی انواع ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه بپردازیم که اغلب طراحان آرایشگاه‌ها، از این دسته از دیزاین ها استفاده می‌کنند.


1. مدرن

طرح‌های مدرن از آن دسته از طرح‌هایی هستند که علاوه بر سادگی دارای ظرافت خاصی می‌باشند که می‌تواند رابطه خوبی را بین محیط داخل مجموعه و محیط بیرونی ایجاد کند. با توجه به اینکه شیوه مدرن در طراحی همان روش کلاسیک بوده بنابراین همواره این طرح‌ها علاقه‌مندان خاص خودشان را دارند. سبک مدرن در طراحی یک نوع درآمیختگی بین طبیعت و ساخته بشر است که در نوع خود جالب توجه می‌باشد.


2. رترو

رترو از واژه retrospective استخراج شده است که به معنی نگاه به گذشته می‌باشد. این دیزاین که بار نوستالژیک نیز دارد اصولاً به دکوراسیونی اطلاق می‌شود که در دهه 50 و 60 میلادی رایج بوده‌اند. به همین دلیل استفاده از طراحی و دکوراسیون رترو، موجب می‌شود که در زمان سفر کرده و به نیم قرن پیش بازگردیم. این نوع دیزاین اصولاً مناسب سالن آرایشگاه زنانه نبوده زیرا با توجه به توضیحات قبل، بانوان بیشتر به مد روز علاقه نشان می‌دهند و میلی به طرح‌های نوستالژیک ندارند.


3. مینیمالیست

این واژه ریشه لاتینی داشته و به معنی حداقل می‌باشد. در این نوع طراحی سعی می‌شود از ابزار و تجهیزات زیادی استفاده نشود و فقط وسایلی که واقعاً نیاز مجموعه است با چیدمان خاصی کنار همدیگر قرار گیرند. این نوع چیدمان اصولاً برای مکان‌هایی مناسب است که وسعت زیادی را در اختیار طراح قرار دهد.


4. کودکانه

همانطور که از اسم این نوع طرح مشخص است بیشتر حالت کودکانه دارد. دختران جوان طیف مشتری‌های آرایشگاه‌هایی است که از این نوع طراحی استفاده می‌کنند. انتخاب رنگ‌های شاد به وفور در این نوع طرح‌ها یافت می‌شود و نکته بعدی که در طرح کودکانه زیاد به آن پرداخته می‌شود استفاده از شخصیت‌های انیمیشنی در طرح‌ها می‌باشد.


قوانین چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی

قوانین طراحی داخلی بسته به محیطی که شما در آن زندگی یا کار می‌کنید تغییر می‌کند. بخش بیشتر طراحی هم به خلاقیت فردی بر می‌گردد. شما به عنوان یک سالن دار باید با سبک‌هایی که مناسب کار شما هستند آشنایی داشته باشید و یا با مشورت گرفتن از طراح خود به سبکی مناسب برسید. برای فراگرفتن نکات، احتیاجی به خواندن کتاب‌های طولانی و مفصل در زمینه طراحی ندارید. کافی است ابعاد کار خود را به خوبی بررسی کنید. در مرکز سالن زیبایی خود بایستید و به این فکر کنید که در این فضا پر رنگ کردن چه ویژگی‌هایی به شما و گسترش شغلتان کمک می‌کند. در ذهن خود اخلاق مشتریانتان را مرور کنید و ببینید چه چیزی در سالن زیبایی شما به جذب آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را راضی نگه می‌دارد؟


نکات مشترک سالن‌های زیبایی

شاید در قدم اول پیدا کردن این نکات در مورد بهتر شدن دکوراسیون سالن زیبایی توسط خود شما سخت به نظر برسد؛ اما مطمئن باشید با کمی دقت و توجه می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. ما نیز چند نکته که از اهمیت بیشتری برخوردارند و در همه‌ی سالن‌های زیبایی مشترک هستند را برای شما شرح می‌دهیم:


آینه‌ها: مطمئناً اولین عنصری که در سالن‌های زیبایی به چشم می‌آیند و وجود آن‌ها در دکوراسیون سالن زیبایی الزامی است، آینه‌ها هستند. آینه‌ها برای بررسی بهتر چهره و بازتاب نور در همه محیط، وسیله‌ای کاربردی محسوب می‌شوند. پس با انتخاب آینه‌های خوب با طرح‌های مناسب محیطتان شما بسیاری از مسیر طراحی را طی خواهید کرد. در مورد انتخاب آینه‌ها به چند نکته توجه کنید. اندازه و ابعاد آینه‌ها باید مناسب با متراژ سالن زیبایی شما باشد، قطعاً خریداری آینه‌های زیاد برای فضاهای کوچک مناسب نیست. به جای خریدن تعداد بالایی آینه، آینه‌های کمتر با ابعاد بزرگتر بخرید تا فضای شما را نیز بزرگتر جلوه دهد.


نور پردازی: وجود نور در سالن‌های زیبایی چهره‌ها را بهتر نشان می‌دهد و برای بهتر شدن گریم مشتریان به آرایشگر کمک می‌کند. در بحث نور پردازی شما باید بدانید چه نوع نوری را با چه رنگی و در کجا قرار دهید. یکی از بهترین شیوه‌های نور پردازی استفاده از لامپ‌های حبابی در دور آینه‌ها است؛ اما می‌توانید از نورهای نقطه‌ای در سقف هم استفاده کنید. توجه کنید که رنگ نورهایی که استفاده می‌کنید زرد و سفید باشد. نور پردازی علاوه بر پوشاندن نواقص چهره یک عامل مهم در جلوه بخشیدن به دکوراسیون سالن زیبایی است. نور پردازی درست و اصولی می‌تواند ساده‌ترین دکورها و طرح‌ها را خاص‌تر کند.


بخش‌بندی فضاها: در چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی، معمولاً چند کار به صورت هم زمان انجام می‌شود. کارهایی که برای انجام شدن به یک فضای مجزا نیاز دارند را، بر اساس یک لیست مرتب کنید. حال با توجه به درجه اهمیتشان فضایی را در سالن زیبایی به آن‌ها اختصاص دهید. در این لیست کانتر صندوق و محل انتظار مشتریان را از یاد نبرید. با بهره‌گیری از این شیوه از شلوغی‌ای که همیشه در چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی وجود دارد می‌کاهید.


طراحی کمدها و کشوها: مشخص کردن جای ابزار و وسایل یکی دیگر از عواملی است که به ایجاد نظم در چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی کمک می‌کند. وسایلتان را دسته‌بندی کنید و تخمین بزنید که چند کمد و کشو برای جا دادن آن‌ها احتیاج دارید. علاوه بر تعداد آن باید به متریال، رنگ، سبک و نور پردازی آن‌ها هم فکر کنید.


سبک: سالن داران معمولاً از سبک مدرن برای چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی استفاده می‌کنند. سبک مدرن سبکی عامه‌پسند است و اجرای طرح‌ها در آن ساده‌تر است و به کمک نورپردازی عالی‌تر به چشم می‌آید. انتخاب سبک مدرن اما به این معنی نیست که شما نمی‌توانید سبک دیگری را انتخاب کنید. برگزیدن سبک طراحی کاملاً سلیقه‌ای است. شما می‌توانید دکوراسیون سالن زیبایی خود را با هر سبکی که به آن علاقه‌مندید طراحی کنید. یکی دیگر از سبک‌هایی که با محیط سالن‌های زیبایی انطباق دارد، سبک فمنین دیزاین است. این سبک مخصوص بانوان است و در فلسفه طراحی‌اش گفته می‌شود که از آلمان‌ها و رنگ‌های مورد علاقه بانوان استفاده شود. بنابراین استفاده در این سبک دست شما را در انتخاب رنگ‌های شادتر باز می‌گذارد و به شادابی فضا کمک می‌کند.


سایر: شاید رعایت کردن پنج مورد قبلی در طراحی دکور آرایشگاه زنانه همه‌ی سالن‌های زیبایی، در هر شهری و با هر مساحتی، کمی ‌ایده آل گرا به نظر برسد. به همین دلیل باید به سراغ رعایت کردن نکات ساده‌تری رفت که خرجی هم ندارند. یکی از این موضوعات رعایت کردن تمیزی است. چیدمان دکوراسیون داخلی سالن زیبایی ، در هر جایی که باشد وقتی به چشم می‌آید که پاکیزگی محیط در آن رعایت شده باشد. برای به چشم آمدن همیشگی این پاکیزگی می‌توانید در هنگام ساخت دکوراسیون متریال هایی با رنگ‌های روشن تر انتخاب کنید، برای مثال برای سرامیک کف سالن یک رنگ تیره نگیرید. موضوع دیگر که همیشه به بهبود فضا کمک می‌کند، مرتب بودن است. همیشه به عنوان یک آرایشگر سعی کنید از پخش کردن وسایل پرهیز کنید تا دکوراسیون سالن زیبایی مرتب و منظم به نظر برسد.


متخصصان ایده دیزاین سالن آرایشگاه زنانه اصولاً چه افرادی می‌باشند؟

افرادی که در این زمینه کار می‌کنند، غالباً به صورت یک تیم می‌باشند. در این تیم‌ها، همواره متخصصانی در زمینه‌های مختلف وجود دارند. این متخصصان شامل طراحان سه بعدی، انیمیشن ساز و معماران می‌باشند که به اصول طراحی و شخصیت شناسی افراد، آشنایی کامل دارند. این تیم‌ها، ابتدا طرح‌های خود را به صورت شبیه سازی شده، در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و در صورت تائید طرح توسط کارفرما، طرح مربوطه پیاده‌سازی می‌شود.

98/10/4


پروژه ها مرتبط

پروژه سالن زیبایی گیوا

پروژه سالن زیبایی محمدعلی رشادت


محصولات مرتبط

آینه و کنسول غزال

آینه و کنسول روژان


مقالات مرتبط

مقالت مرتبط